
Een programma van grotendeels hedendaagse muziek, met een snelle blik over de schouder naar het nabije verleden. Een programma dat zijn zwaartepunt heeft in de geestelijke muziek, maar dat ook de wereld niet schuwt. Een programma dat in alles, of het nu ‘musique sacrée’ of ‘musique profane’ betreft, de kwaliteit van de composities vooropstelt en zoekt naar echte schatten in het repertoire.
Uit de ‘trésors’ van gisteren hoort u twee van de Quatre petites prières de Saint François d’Assise van Francis Poulenc uit 1948, nederige en spaarzaam genuanceerde muziek voor een monnikenkoor. Uit dezelfde tijd stammen de klassieke zettingen van twee negro spirituals door Moses Hogan.
De koormuziek van vandaag wordt vertegenwoordigd door een wel zeer uiteenlopend gezelschap. In de Davidspalmen van Cyrillis Kreek herken je de byzantijnse invloeden. Pawel Lukaszewski verklankt de eerbied, stilte en verwachting van de opstanding. James MacMillan smeekt Jezus om redding van de dood. Eric Whitacre bezingt het gouden licht rond de heilige geboorte.
De jongste lichting tenslotte: Tota pulchra es uit het Hooglied en Ubi caritas van de in Amerika wonende Noor Ola Gjeilo. En “12 is not enough” van de Fransman Alexandre Béneteau een compositie gebaseerd op de zeven kruiswoorden, waar het koor lang aangehouden, harmonisch steeds wisselende akkoorden zingt en daarmee de solisten ondersteunt.
Afwisseling te over dus, maar stuk voor stuk ‘trésors’, schatten uit het rijke koorrepertoire van heden en verleden.
Alexandre Béneteau (1973) heeft zijn studie compositieleer voltooid aan het Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris (waaraan hij nu zelf compositieleer doceert). Tijdens zijn studie heeft hij vaak prijzen gewonnen (harmonieleer, contrapunt, fuga en orkestratie) Hij schreef filmmuziek (in 2000 en 2001) voor de films van Paul Claudel (The Humilated Father) in hetzelfde jaar schreef hij zijn eerste fuga voor strijkers (Opus1)
In 2003 kreeg hij de opdracht van het Nationaal Orkest van Lyon om het stuk Poisson d’or van Claude Debussy te orkestreren.
Nadien heeft hij vele opdrachten uitgevoerd, voor grote orkesten en kleine ensembles , filmmuziek enzovoort, kortom een zeer productief componist.
Hij won vele prijzen zoals in Nantes (de 1e prijs voor de meest originele compositie), in 2006 won hij een Oscar voor de best geschreven filmmuziek (Alès and Aubarge). Ook begon hij vocale werken te componeren en het is hier waar Cantatrix, Alexandre tegenkwam. Zij hebben met zijn nieuwe compositie Succure Miseris de eerste prijs op een concours in Italië gewonnen.
In 2009 werd Béneteau uitgeroepen tot de beste componist van Frankrijk.
Alexandre Béneteau heeft speciaal voor Cantatrix het werk “12 is not enough” gecomponeerd.
Dit programma werd uitgevoerd op:
15 oktober 2010 - Der Aa-Kerk te Groningen
16 oktober 2010 - Grote kerk te Leeuwarden
17 oktober 2010 - Grote Kerk te Dokkum
23 oktober 2010 - Notre Dame de Chartres
24 oktober 2010 - Notre Dame de Paris
24 oktober 2010 - Dominican Convent, Paris
25 oktober 2010 - Eglise de St. Séverin, Paris
26 oktober 2010 - Conservatoire CRR de Paris
Uigevoerde werken:
|
Ubi Caritas |
Ola Gjeilo |
| TotaPulchra es | Ola Gjeilo |
| Salve Regina | Francis Poulenc |
| Quatre petites priers de Saint Francois d’Ássise (III,IV) | F. Poulenc (chœur d’hommes) |
| Ave verum Corpus | F. Poulenc (chœur de femmes) |
| Immortal Bach | Knut Nystedt |
| Psalms of David (II,III) | Cyrillus Kreek |
| Succure Miseris | Alexandre Beneteau |
| 12 is not enough | Alexandre Beneteau |
| Nunc Dimittis | Pawel Lukaszewski |
| O bone Jesu | James Macmillan |
| Waternight | Eric Whitacre |
| Lux Aurumque | Eric Whitacre |
| Every time I feel the spirit | Moses Hogan |
| Joshua fit the battle | Moses Hogan |
| Pseudo Yoik | Mäntyjärvi |